MFR-25FRF52-1R18
Mfr.Part #
MFR-25FRF52-1R18
Description
RES 1.18 OHM 1% 1/4W AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Tolerance :
±1%
Lead Diameter :
0.55 mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Axial
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
1.18Ohm
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
MFR-25FRF52-1R18
YAGEO MFR-25FRF52-1R18
FIXED RESISTOR, 1.18Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,