MFR-25FRF52-1M78
Mfr.Part #
MFR-25FRF52-1M78
Description
RES 1.78M OHM 1% 1/4W AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Power Rating :
250mW
Resistance :
1.78MOhm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
MFR-25FRF52-1M78
YAGEO MFR-25FRF52-1M78
Through Hole 1.78MOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Description: Yageo Through Hole Resistors MFR-25FRF52-1M78 are metal film resistors with a through hole design. They have a resistance of 1.78M ohms, a power rating of 1/4 watt, and a tolerance of 1%.
Features:
- Through hole design for easy installation
- High resistance of 1.78M ohms
- Low power rating of 1/4 watt
- High tolerance of 1%