MFR-25FRF52-140R
Mfr.Part #
MFR-25FRF52-140R
Description
RES 140 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
250V
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Resistance :
140Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
200V
Metal Film
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MFR-25FRF52-140R
YAGEO MFR-25FRF52-140R
140Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,