MF11-0010005
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MF11-0010005
Manufacturer
Cantherm
Package / Case
Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 100OHM 3000K DISC
Manufacturer :
Cantherm
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistance Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
B25/50 :
3000K
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W
Max Power Dissipation :
500mW
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Series :
MF11
Resistance :
100Ohm
Resistance in Ω @ 25°C :
100
Mount :
PCB, Through Hole
Datasheets
MF11-0010005
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors Cantherm MF11-0010005 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, MF11-0010005 pinout, MF11-0010005 datasheet PDF, MF11-0010005 amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors Cantherm MF11-0010005 ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cantherm MF11-0010005
MF11 Series Tolerance:5% 100 Through Hole -55°C~125°C Bulk
MF11-0010005 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. For convenience, it is included in the Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W package. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±5% to make it work. To ensure reliable performance, the temperature of NTC thermistors should be set to -55°C~125°C. NTC thermistors can operate at a maximum power dissipation of 500mW.
MF11-0010005 Features
Package/Case: Bulk
MF11 Series
Operating Temperature: -55°C~125°C
100Ohm Resistance
Mounting Type: Through Hole
5% Tolerance