MF0207FTE52-7R15
Mfr.Part #
MF0207FTE52-7R15
Description
RES 7.15 OHM 1% 0.6W AXIAL
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
7.15Ohm
Packing Method :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.55 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Film
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.6W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Axial
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Construction :
Cylindrical
Datasheets
MF0207FTE52-7R15
YAGEO MF0207FTE52-7R15
FIXED RESISTOR, 7.15Ohm, 0.6W, Metal Film,