MF0207FTE52-1R58
Mfr.Part #
MF0207FTE52-1R58
Description
RES 1.58 OHM 1% 0.6W AXIAL
Not Applicable
Packing Method :
Ammo Pack
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
350V
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.6W
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
1.58Ohm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Shape :
Wire
Metal Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Construction :
Cylindrical
Lead Diameter :
0.55 mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MF0207FTE52-1R58
YAGEO MF0207FTE52-1R58
FIXED RESISTOR, 1.58Ohm, 0.6W, Metal Film,