MEB1-128SS14K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MEB1-128SS14K
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN EDGE DUAL FML 128POS 0.020
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Edgeboard Connectors
Published :
Subcategory :
Card Edge Connectors
Contact Finish :
Gold
Package :
Bulk
Contact Type :
Mounting Type :
Number of Positions/Bay/Row :
Product Category :
Micro TCA Connectors
Number of Positions :
128
Contact Material :
COPPER ALLOY
Read Out :
Dual
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Brand :
Material - Insulation :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Factory Lead Time :
21 Weeks
Operating Temperature :
Flange Feature :
Product Type :
Micro TCA Connectors
Base Product Number :
MEB1
Termination :
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.020 0.50mm
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Color :
Features :
Series :
MEB
Card Thickness :
0.093 2.36mm
Datasheets
MEB1-128SS14K
Female -- 0.020 0.50mm Copper Alloy 2 Rows Bulk -- Gold 128 Positions Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled