MEB1-128SH13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MEB1-128SH13
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN EDGE DUAL FML 128POS 0.020
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Edgeboard Connectors
Series :
MEB
Number of Rows :
2
Product Category :
Micro TCA Connectors
Contact Type :
Features :
Number of Positions/Bay/Row :
Operating Temperature :
Gender :
FEMALE
Pitch :
0.020 0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Read Out :
Dual
Brand :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish :
Gold
Base Product Number :
MEB1
Product Type :
Micro TCA Connectors
Flange Feature :
Mounting Type :
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Package :
Bulk
Subcategory :
Card Edge Connectors
Material - Insulation :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Color :
Package / Case :
Termination :
Number of Positions :
128
Card Thickness :
0.093 2.36mm
Datasheets
MEB1-128SH13
Female -- 0.020 0.50mm Copper Alloy 2 Rows Bulk -- Gold 128 Positions Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled