MDWK4040T1R5MMV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDWK4040T1R5MMV
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 4.1A 41MOHM SMD
Stock
708
In Stock :
708
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Rated Current-Max :
4.1A
Current - Saturation :
7A
Type :
Wirewound
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Inductance :
1.5μH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
1MHz
Tolerance :
±20%
Material - Core :
Metal
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
Nonstandard
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
41mOhm Max
Series :
MCOIL™, MD
Current Rating (Amps) :
4.1A
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
No
Datasheets
MDWK4040T1R5MMV
TAIYO YUDEN MDWK4040T1R5MMV
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD