MDM-51PBRL56
Mfr.Part #
MDM-51PBRL56
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A
Contact Resistance :
8mOhm
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Factory Lead Time :
15 Weeks
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Termination :
Wire Leads
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Length - Termination :
0.15 inch
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Contacts :
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Voltage Rating :
Body Length or Diameter :
1.875 inch
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
IRRIDITE / ALODINE
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Form :
Body Depth :
0.565 inch
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Terminal Pitch :
2.54mm
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Current Rating :
3A
Datasheets
MDM-51PBRL56
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRL56 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-51PBRL56 pinout, MDM-51PBRL56 datasheet PDF, MDM-51PBRL56 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBRL56 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.