MDM-37SCBRTL39
Mfr.Part #
MDM-37SCBRTL39
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Current Rating (Amps) :
3A
Total Number of Contacts :
37
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Backset Spacing :
Number of Contacts :
4
Body Depth :
0.52 inch
Body Breadth :
0.308 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Shell Finish :
Black Anodize
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Contact Form :
RoHS :
N
STAGGERED
Length - Termination :
0.25 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Brand :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Resistance :
8mOhm
Flange Feature :
Housing/Shell (2-56)
Datasheets
MDM-37SCBRTL39
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRTL39 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SCBRTL39 pinout, MDM-37SCBRTL39 datasheet PDF, MDM-37SCBRTL39 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRTL39 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.