MDM-21SBRM7-A174
Mfr.Part #
MDM-21SBRM7-A174
Description
MICRO 21 F PC R/A JACKP A174
D-Sub Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Socket
Packaging :
Bulk
Body Breadth :
0.308 inch
Product Status :
Active
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Shell Material :
Aluminum Alloy
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Through Hole
Contact Material :
COPPER ALLOY
Rated Current (Signal) :
3A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Bulk
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Reliability :
COMMERCIAL
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Contact Finish - Mating :
AU
Shell Finish :
Nickel
Min Operating Temperature :
-55°C
Base Product Number :
MDM-2
Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
3A
Number of Terminations :
21
Series :
Number Of PCB Rows :
2
Housing Material :
Aluminium
Length :
42.93mm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Gender :
FEMALE
Number of Ports :
1
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Resistance :
8mOhm
Orientation :
RIGHT ANGLE
HTS Code :
Total Number of Contacts :
21
Depth :
16.59mm
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Body/Shell Style :
PLUG
Datasheets
MDM-21SBRM7-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21SBRM7-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:21, MDM-21SBRM7-A174 pinout, MDM-21SBRM7-A174 datasheet PDF, MDM-21SBRM7-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21SBRM7-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.