MDF7P-5P-2.54DSA(96)
Mfr.Part #
MDF7P-5P-2.54DSA(96)
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Row Spacing - Mating :
Applications :
Hirose Electric
Features :
Package :
Bag
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Termination :
Solder
Voltage Rating :
250VAC
Connector Type :
Header
Contact Finish - Post :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3A
Product Status :
Active
Overall Contact Length :
0.710 (18.03mm)
Product Category :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Ingress Protection :
Number of Positions :
5
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Cable/Wire
Subcategory :
Contact Material :
Brass
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shrouding :
Unshrouded
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Series :
MDF7
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.492 (12.50mm)
Mated Stacking Heights :
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post :
Base Product Number :
MDF7
Brand :
Hirose Connector
Number of Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Shape :
Square
Product Type :
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 5-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height