MDF7P-26DP-2.54DSA(33)
Mfr.Part #
MDF7P-26DP-2.54DSA(33)
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Plating :
Tin
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Length - Mating :
0.492 12.50mm
Number of Positions Loaded :
20
Connector Type :
Header
Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Finish - Mating :
Tin
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Pins :
26
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage - Rated :
250V
Color :
Black
Series :
MDF7
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Overall Contact Length :
0.710 18.03mm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Shape :
Square
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Style :
Board to Board
Contact Material :
Brass
Number of Rows :
2
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
26
Shrouding :
Unshrouded
MDF7 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 26-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height