MDF7C-6P-2.54DSA(95)
Mfr.Part #
MDF7C-6P-2.54DSA(95)
Description
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H TIN
Product Category :
Headers, Male Pins
Shrouding :
Unshrouded
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating :
250VAC
Contact Finish Thickness - Post :
Number of Rows :
1
Insulation Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
Brand :
Hirose Connector
Features :
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish - Post :
Tin
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Package :
Bag
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Mating :
Tin
Product Status :
Active
Overall Contact Length :
0.984 (25.00mm)
Hirose Electric
Product Type :
Base Product Number :
MDF7
Row Spacing - Mating :
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Contact Material :
Brass
Number of Positions Loaded :
All
Applications :
Contact Length - Mating :
0.766 (19.46mm)
Mated Stacking Heights :
Contact Type :
Male Pin
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Number of Positions :
6
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Cable/Wire
Product Category :
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 6-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height