MDF7C-13P-2.54DSA(95)
Mfr.Part #
MDF7C-13P-2.54DSA(95)
Description
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN
Product Category :
Headers, Male Pins
Voltage Rating :
250VAC
Series :
MDF7
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Overall Contact Length :
0.984 (25.00mm)
Mated Stacking Heights :
Contact Finish - Post :
Tin
Row Spacing - Mating :
Product Category :
Shrouding :
Unshrouded
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Contact Finish Thickness - Post :
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Contact Material :
Brass
Number of Positions :
13
Current Rating (Amps) :
3A
Style :
Board to Cable/Wire
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Mating :
Tin
Product Status :
Active
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
Diode Type :
ZENER DIODE
Brand :
Hirose Connector
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Contact Length - Mating :
0.766 (19.46mm)
Package :
Bag
Base Product Number :
MDF7
Hirose Electric
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Termination :
Solder
Subcategory :
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Shape :
Square
Features :
Applications :
Insulation Color :
Black
Ingress Protection :
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 13-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height