MDF7B-3P-2.54DSA(96)
Mfr.Part #
MDF7B-3P-2.54DSA(96)
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
3
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Overall Contact Length :
0.866 (22.00mm)
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Square
Hirose Electric
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Shrouding :
Unshrouded
Features :
Contact Finish - Post :
Contact Finish Thickness - Post :
Style :
Board to Cable/Wire
Series :
MDF7
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Contact Length - Mating :
0.648 (16.47mm)
Product Status :
Active
Brand :
Hirose Connector
Insulation Color :
Black
Ingress Protection :
Voltage Rating :
250VAC
Current Rating (Amps) :
3A
Applications :
Package :
Bag
Product Type :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Base Product Number :
MDF7
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Mated Stacking Heights :
Number of Rows :
1
Row Spacing - Mating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Category :
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 3-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height