MDF7B-24P-2.54DSA(95)
Mfr.Part #
MDF7B-24P-2.54DSA(95)
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Mated Stacking Heights :
Voltage Rating :
250VAC
Contact Finish Thickness - Mating :
Ingress Protection :
Contact Material :
Brass
Contact Type :
Male Pin
Brand :
Hirose Connector
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Positions :
24
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Contact Finish - Mating :
Tin
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Product Type :
Package :
Bag
Number of Positions Loaded :
All
Product Category :
Features :
Applications :
Series :
MDF7
Contact Length - Mating :
0.648 (16.47mm)
Connector Type :
Header
Product Status :
Active
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Contact Finish Thickness - Post :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Unshrouded
Fastening Type :
Push-Pull
Hirose Electric
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Overall Contact Length :
0.866 (22.00mm)
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Row Spacing - Mating :
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Post :
Tin
Base Product Number :
MDF7
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 24-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height