MDF7B-20DP-2.54DSA(55)
Mfr.Part #
MDF7B-20DP-2.54DSA(55)
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Voltage - Rated :
250V
Number of Positions :
20
Number of Positions Loaded :
20
Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
Pitch :
2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.648 16.47mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Overall Contact Length :
0.867 22.01mm
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Insulation Color :
Black
Style :
Board to Board
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Series :
MDF7
MDF7 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 20-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height
MDF7B-20DP-2.54DSA(55) Overview
Packaging is Header.Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MDF7 Series, it can be found in this category.It has 20 pins.In this case, Through Hole mounts the part.The device is operating at -35°C~85°C Operating Temperature.