MDF7B-16DP-2.54DSA(96)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7B-16DP-2.54DSA(96)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Shrouding :
Unshrouded
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Brand :
Hirose Connector
Overall Contact Length :
Features :
Number of Positions :
16
Voltage Rating :
250VAC
Product Status :
Active
Hirose Electric
Contact Length - Mating :
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
2
Contact Material :
Brass
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Style :
Board to Cable/Wire
Product Category :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mated Stacking Heights :
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
Header
Contact Length - Post :
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Package :
Bag
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Contact Finish - Post :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Product Type :
Series :
MDF7
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Shape :
Square
Applications :
Insulation Height :
Ingress Protection :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)