MDF7B-15P-2.54DSA(95)
Mfr.Part #
MDF7B-15P-2.54DSA(95)
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Connector Type :
Header
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded :
All
Base Product Number :
MDF7
Ingress Protection :
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Post :
Tin
Features :
Hirose Electric
Voltage Rating :
250VAC
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating :
Applications :
Insulation Color :
Black
Overall Contact Length :
0.866 (22.00mm)
Contact Material :
Brass
Number of Positions :
15
Contact Finish Thickness - Mating :
Package :
Bag
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Rows :
1
Brand :
Hirose Connector
Style :
Board to Cable/Wire
Shrouding :
Unshrouded
Termination :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Product Status :
Active
Product Category :
Contact Finish - Mating :
Tin
Mated Stacking Heights :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Length - Mating :
0.648 (16.47mm)
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Shape :
Square
Subcategory :
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 15-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height