MDF7-9P-2.54DS(95)
Mfr.Part #
MDF7-9P-2.54DS(95)
Description
CONN HEADER R/A 9POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Min Supply Voltage :
1 V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Pins :
8
Features :
Insulation Height :
0.157 (4.00mm)
Voltage Rating :
250VAC
Contact Length - Post :
0.130 (3.30mm)
Contact Finish - Mating :
Tin
Style :
Board to Cable/Wire
Package :
Bag
Contact Finish - Post :
Tin
Radiation Hardening :
No
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Ingress Protection :
Number of Positions :
9
Mount :
Surface Mount
Brass
Min Operating Temperature :
-40 °C
Series :
MDF7
Number of Positions Loaded :
All
Applications :
Overall Contact Length :
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
3A
Hirose Electric
Max Power Dissipation :
714 mW
Contact Finish Thickness - Post :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Contact Length - Mating :
0.293 (7.45mm)
Brand :
Hirose Connector
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Product Category :
Contact Shape :
Square
Base Product Number :
MDF7
Watchdog Timer :
No
Subcategory :
Fastening Type :
Push-Pull
Mated Stacking Heights :
Shrouding :
Unshrouded
Number of Rows :
1
Max Operating Temperature :
85 °C
RoHS :
Compliant
Row Spacing - Mating :
Contact Finish Thickness - Mating :
Datasheets
MDF7-9P-2.54DS(95)
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 9-Position Board to Cable/Wire 0.157 (4.00mm) Height
MDF7-9P-2.54DS(95) Overview
Packaging for this item is Header.There is a mounting type of Through Hole, Right Angle for this device.This product is part of the MDF7 Series.Devices with 8 pins are available.You should use it when it's below 85 °C.A minimum temperature of -40 °C is required for the operation of this device.A possible application for the device is -.Surface Mount is used to mount the part.In this case, the device operates at -35°C ~ 85°C Operating Temperature.
MDF7-9P-2.54DS(95) Features
Minimal supply voltage of 1 V