MDF7-7P-2.54DSA(96)
Mfr.Part #
MDF7-7P-2.54DSA(96)
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Hirose Electric
Contact Type :
Male Pin
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
RoHS :
Non-Compliant
Contact Finish Thickness - Post :
Insulation Color :
Black
Features :
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Connector Type :
Header
Contact Length - Mating :
0.394 (10.00mm)
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish Thickness - Mating :
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Current Rating (Amps) :
3A
Row Spacing - Mating :
Series :
MDF7
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Applications :
Product Category :
Number of Rows :
1
Brand :
Hirose Connector
Product Type :
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Style :
Board to Cable/Wire
Mounting Type :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Base Product Number :
MDF7
Overall Contact Length :
0.612 (15.54mm)
Mated Stacking Heights :
Contact Material :
Brass
Voltage Rating :
250VAC
Package :
Bag
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
7
Contact Finish - Post :
Datasheets
MDF7-7P-2.54DSA(96)
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 7-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height