MDF7-5P-2.54DSA(95)
Mfr.Part #
MDF7-5P-2.54DSA(95)
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Series :
MDF7
Applications :
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Post :
Row Spacing - Mating :
Contact Length - Mating :
0.394 (10.00mm)
Current Rating (Amps) :
3A
Product Category :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Overall Contact Length :
0.612 (15.54mm)
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Features :
Mated Stacking Heights :
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Package :
Bag
Product Status :
Active
Shrouding :
Unshrouded
Number of Positions :
5
Square
Subcategory :
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Brass
Hirose Electric
Brand :
Hirose Connector
Number of Positions Loaded :
All
Product Type :
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Contact Finish - Post :
Tin
Ingress Protection :
Base Product Number :
MDF7
Style :
Board to Cable/Wire
Voltage Rating :
250VAC
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Tin
Datasheets
MDF7-5P-2.54DSA(95)
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 5-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height