MDF7-5P-2.54DS(55)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-5P-2.54DS(55)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Termination :
Solder
Reference Standard :
UL
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Material :
Brass
IEC Conformance :
No
Style :
Board to Board
Filter Feature :
No
Reliability :
COMMERCIAL
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Number of Positions Loaded :
All
JESD-609 Code :
e3
Number of Rows :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Type :
Male Pin
Number of Conductors :
ONE
Durability :
30 Cycles
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.292 7.42mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Series :
MDF7
Connector Type :
Header
Reach Compliance Code :
Unknown
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
DIN Conformance :
Insulation Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Pbfree Code :
yes
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Tin
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
Shrouding :
Unshrouded
Number of Positions :
5
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Shape :
Square
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Hirose MDF7-5P-2.54DS(55)
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 5-Position Board to Board 0.157 4.00mm Height