MDF7-30P-2.54DSA(55)
Mfr.Part #
MDF7-30P-2.54DSA(55)
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Mount :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Positions :
30
Overall Contact Length :
0.612 15.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Post :
Tin
Current Rating (Amps) :
3A
Termination :
Solder
Contact Plating :
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
MDF7
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
30
Contact Length - Mating :
0.394 10.00mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Shrouding :
Unshrouded
Voltage - Rated :
250V
Color :
Square
Hirose MDF7-30P-2.54DSA(55)
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 30-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height