MDF7-25P-2.54DSA(82)
Mfr.Part #
MDF7-25P-2.54DSA(82)
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Number of Rows :
1
Product Status :
Active
Mated Stacking Heights :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Brand :
Hirose Connector
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Contact Shape :
Square
Current Rating (Amps) :
3A
Base Product Number :
MDF7
Connector Type :
Header
UL94 V-0
Applications :
Subcategory :
Row Spacing - Mating :
Black
Voltage Rating :
250VAC
Style :
Board to Cable/Wire
Features :
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Package :
Bag
Contact Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Hirose Electric
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Post :
Overall Contact Length :
0.612 (15.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Shrouding :
Unshrouded
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Contact Length - Mating :
0.394 (10.00mm)
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions :
25
Series :
MDF7
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole - Polybutylene Terephthalate (PBT) 25-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height