MDF7-14P-2.54DSA(96)
Mfr.Part #
MDF7-14P-2.54DSA(96)
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Ingress Protection :
Number of Positions :
14
Contact Type :
Male Pin
Brand :
Hirose Connector
Fastening Type :
Push-Pull
Shrouding :
Unshrouded
Mated Stacking Heights :
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Insulation Color :
Black
Base Product Number :
MDF7
Package :
Bag
Contact Finish - Post :
Contact Length - Mating :
0.394 (10.00mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
3A
Voltage Rating :
250VAC
Row Spacing - Mating :
Number of Positions Loaded :
All
Hirose Electric
1
Features :
Applications :
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Finish Thickness - Post :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Header
Overall Contact Length :
0.612 (15.54mm)
Product Type :
Style :
Board to Cable/Wire
Product Category :
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 14-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height