MDF7-14DP-2.54DSA
Mfr.Part #
MDF7-14DP-2.54DSA
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
JESD-609 Code :
e4
Body Depth :
0.1 inch
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Style :
Board to Board
Overall Contact Length :
0.612 15.54mm
Contact Length - Mating :
0.394 10.00mm
Insulation Color :
Black
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Filter Feature :
No
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Rated Current (Signal) :
3A
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Body Length or Diameter :
0.7 inch
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Brass
IEC Conformance :
Length - Termination :
0.118 inch
Series :
MDF7
Voltage - Rated :
250V
Durability :
50 Cycles
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Rows :
2
MIL Conformance :
Current Rating :
3A
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
14
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Push-Pull
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
UL Flammability Code :
94V-0
Male Pin
Additional Feature :
PIN LENGTH=0.394 INCHES
DIN Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Housing Material :
PBT
Number of Conductors :
ONE
Voltage - Rated AC :
250V
Datasheets
MDF7-14DP-2.54DSA
Hirose MDF7-14DP-2.54DSA
MDF7 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 14-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height