MDF7-13P-2.54DS(96)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-13P-2.54DS(96)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 13POS 2.54MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Post :
0.130 (3.30mm)
Brand :
Hirose Connector
Hirose Electric
Features :
Current Rating (Amps) :
3A
Product Category :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Number of Positions Loaded :
All
Row Spacing - Mating :
Applications :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating :
250VAC
Shrouding :
Unshrouded
Termination :
Solder
Mated Stacking Heights :
Contact Finish - Post :
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Height :
0.157 (4.00mm)
Subcategory :
Product Type :
Contact Finish Thickness - Mating :
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
Base Product Number :
MDF7
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
Brass
Overall Contact Length :
Insulation Color :
Black
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Header
Number of Rows :
1
Product Status :
Active
Package :
Bag
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Cable/Wire
Ingress Protection :
Series :
MDF7
Number of Positions :
13
Contact Length - Mating :
0.293 (7.45mm)
Datasheets
MDF7-13P-2.54DS(96)
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 13-Position Board to Cable/Wire 0.157 (4.00mm) Height