MDF62-22DP-2.54DSA(05)
Mfr.Part #
MDF62-22DP-2.54DSA(05)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Packaging :
Bulk
Style :
Board to Board
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Shrouding :
Shrouded - 2 Wall
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
22
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MDF62
Current Rating (Amps) :
3A
Voltage - Rated :
250V
Connector Type :
Header
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type :
Through Hole
Overall Contact Length :
1.528 38.80mm
Contact Length - Mating :
0.331 8.40mm
Feature :
Board Lock
Contact Material :
Brass
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Insulation Height :
1.433 36.40mm
MDF62 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 22-Position Board to Board 1.433 36.40mm Height