MDF6-8DP-3.5DSA(06)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF6-8DP-3.5DSA(06)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 8POS 3.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
8
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Cable/Wire
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish - Post :
Tin-Copper
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Header
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Wire Gauge (Min) :
22 AWG
Contact Finish - Mating :
Gold
Housing Material :
Polyamide
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Color :
White
Contact Material :
Brass
Current Rating :
7A
Series :
MDF6
Insulation Height :
0.512 13.00mm
Number of Positions Loaded :
All
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.197 (5.00mm)
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Voltage - Rated :
300V
Contact Plating :
Copper, Tin
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Mating :
0.220 5.59mm
Contact Gender :
Male
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Contact Shape :
Square
Pitch - Mating :
0.138 3.50mm
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Fastening Type :
Latch Holder
Hirose MDF6-8DP-3.5DSA(06)
MDF6 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 8-Position Board to Cable/Wire 0.512 13.00mm Height