MCW0406MD5629BP100
Mfr.Part #
MCW0406MD5629BP100
Description
RES SMD 56.2 OHM 1/4W 0604 WIDE
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Length :
990.6μm
Resistance :
56.2Ohms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Vishay MCW0406MD5629BP100
MCW AT - Precision Series, Thin Film, 56.2Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C