MCW0406MD4420BP100
Mfr.Part #
MCW0406MD4420BP100
Description
RES SMD 442 OHM 1/4W 0604 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
990.6μm
Max Operating Temperature :
155°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
MCW AT - Precision
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Width :
1.6002mm
Resistance :
442Ohms
Height :
355.6μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Vishay MCW0406MD4420BP100
MCW AT - Precision Series, Thin Film, 442Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C