MCW0406MD3160BP100
Mfr.Part #
MCW0406MD3160BP100
Description
RES SMD 316 OHM 1/4W 0604 WIDE
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Brand :
Honeywell
Size / Dimension :
0.039 L x 0.063 W (1.00mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Switch Hardware
Resistance :
316 Ohms
Tolerance :
±0.1%
Honeywell
Product Category :
Switch Hardware
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Subcategory :
Switch Accessories
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Vishay MCW0406MD3160BP100
MCW AT - Precision Series, Thin Film, 316 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C