MCW0406MD1540BP100
Mfr.Part #
MCW0406MD1540BP100
Description
RES SMD 154 OHM 1/4W 0604 WIDE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
1.6002mm
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Length :
990.6μm
Resistance :
154Ohms
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
6 Weeks
Vishay MCW0406MD1540BP100
MCW AT - Precision Series, Thin Film, 154Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C