MCW0406MD1210BP100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCW0406MD1210BP100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Datasheet
Download
Description
RES SMD 121 OHM 1/4W 0604 WIDE
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
250mW
Length :
990.6μm
Tolerance :
±0.1%
Height :
355.6μm
Case Code (Metric) :
Width :
1.6002mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
21 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Resistance :
121Ohms
Series :
MCW AT - Precision
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Vishay MCW0406MD1210BP100
MCW AT - Precision Series, Thin Film, 121Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C