MCU95N06KY-TP
Mfr.Part #
MCU95N06KY-TP
Description
N-CHANNEL MOSFET,DPAK
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4159 pF @ 30 V
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
FET Feature :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
72.84 nC @ 10 V
Base Product Number :
MCU95
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.5mOhm @ 20A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
95A
Product Status :
Active
Product Category :
MCC
Power Dissipation (Max) :
160W
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Supplier Device Package :
DPAK (TO-252)
Datasheets
MCU95N06KY-TP
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 5.5mOhm @ 20A, 10V ±20V 4159 pF @ 30 V 72.84 nC @ 10 V 60 V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
MCU95N06KY-TP Overview
A device's maximum input capacitance is 4159 pF @ 30 V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 60 V drain to source voltage (Vdss).
MCU95N06KY-TP Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)