MCU80N06-TP
Mfr.Part #
MCU80N06-TP
Description
MOSFET N-CH 60V 80A DPAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Factory Lead Time :
12 Weeks
FET Type :
N-Channel
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
12m Ω @ 30A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
1.5V @ 250µA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4200pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
85W
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
45nC @ 10V
Datasheets
MCU80N06-TP
Micro Commercial Components (MCC) MCU80N06-TP
N-Channel Tape & Reel (TR) 12m Ω @ 30A, 10V ±20V 4200pF @ 25V 45nC @ 10V 60V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
MCU80N06-TP Overview
A device's maximal input capacitance is 4200pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This transistor requires a 60V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (4.5V 10V).
MCU80N06-TP Features
a 60V drain to source voltage (Vdss)