MCU110N08Y-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCU110N08Y-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
N-CHANNEL MOSFET,DPAK
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6500 pF @ 40 V
Base Product Number :
MCU110
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
110A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6mOhm @ 55A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
95 nC @ 10 V
Product Category :
MCC
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
80 V
Product Status :
Active
Series :
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Brand :
Vgs (Max) :
±20V
Power Dissipation (Max) :
83W
FET Type :
N-Channel
Supplier Device Package :
DPAK (TO-252)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Package / Case :
Datasheets
MCU110N08Y-TP
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 6mOhm @ 55A, 10V ±20V 6500 pF @ 40 V 95 nC @ 10 V 80 V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
MCU110N08Y-TP Overview
A device's maximum input capacitance is 6500 pF @ 40 V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 80 V drain to source voltage (Vdss).
MCU110N08Y-TP Features
a 80 V drain to source voltage (Vdss)