MCR60A-98D-2.54DS(73)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR60A-98D-2.54DS(73)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN 98 POS 2.54MM STR
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Edgeboard Connectors
Operating Temperature (Max) :
85°C
Rated Current (Signal) :
3A
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Durability :
500 Cycles
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Contact Resistance :
30mOhm
Reliability :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulator Color :
Black
Contact Finish - Mating :
AU ON NI
Mounting Style :
Straight
Number Of PCB Rows :
2
Reference Standard :
UL
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Material :
COPPER ALLOY
PCB Contact Row Spacing :
5.08 mm
Termination Type :
Solder
Body Length or Diameter :
5.46 inch
Body Breadth :
0.37 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Body Depth :
0.61 inch
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Mounting Type :
BOARD
Number of Conductors :
ONE
Plating Thickness :
12μin
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Total Number of Contacts :
98
Length - Termination :
0.197 inch
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Terminal Pitch :
2.54mm