MCP90N12A-BP
Mfr.Part #
MCP90N12A-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-220-3
Description
N-CHANNEL MOSFET,TO-220
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
Package :
Tube
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Product Type :
MOSFET
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9mOhm @ 45A, 10V
Mounting Type :
Through Hole
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4600 pF @ 60 V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
120 V
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Product Category :
MOSFET
Series :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
72 nC @ 10 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
90A (Tc)
FET Feature :
Base Product Number :
MCP90
Product Status :
Active
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
FET Type :
N-Channel
Package / Case :
TO-220-3
Supplier Device Package :
TO-220AB
Power Dissipation (Max) :
166W
Subcategory :
MOSFETs
Datasheets
MCP90N12A-BP
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 9mOhm @ 45A, 10V ±20V 4600 pF @ 60 V 72 nC @ 10 V 120 V TO-220-3
MCP90N12A-BP Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 4600 pF @ 60 V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 120 V drain to source voltage (Vdss).
MCP90N12A-BP Features
a 120 V drain to source voltage (Vdss)