MCP4631-502E/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4631-502E/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 14TSSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Status :
Active
Base Part Number :
MCP4631
ECCN Code :
EAR99
Min Supply Voltage :
1.8V
Interface :
I2C
Lead Free :
Lead Free
Series :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Height :
1.05mm
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Operating Supply Voltage :
5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Supply Current :
2.5 uA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Taps :
129
Taper :
Linear
Qualification Status :
Not Qualified
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Qualification :
AEC-Q100
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Memory Type :
Volatile
Technology :
CMOS
Supply Type :
Single
Published :
Number of Terminals :
14
Radiation Hardening :
No
Configuration :
Potentiometer
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
2
Terminal Pitch :
0.635 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Number of Channels :
2
Pin Count :
14
Nominal Supply Current :
2.5μA
Reach Compliance Code :
Compliant
Feature :
Selectable Address
Resistance :
5kOhm
Microchip
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount :
yes
Width :
4.5mm
Tolerance :
±20%
Features :
Selectable Address
HTS Code :
Termination Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Package :
Tube
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Length :
5.1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Max Supply Voltage :
5.5V
Number of Circuits :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Base Product Number :
MCP4631
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS :
Details
Power Supplies :
3/5 V
Temperature Grade :
Automotive
Package Shape :
RECTANGULAR
Resistance (Ohms) :
5k
Number of Positions :
129
Subcategory :
Packaging :
Tube
Datasheets
MCP4631-502E/ST
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4631-502E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:MCP4631, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Channels:2, Number of Pins:14, Mounting Type:Surface Mount, MCP4631-502E/ST pinout, MCP4631-502E/ST datasheet PDF, MCP4631-502E/ST amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4631-502E/ST ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.