MCP4231T-503E/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4231T-503E/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 50KOHM 129TAP 14TSSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
JESD-609 Code :
e3
Resistance Tolerance-Max :
20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bandwidth :
0.2 kHz
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Mounting :
Surface Mount
Width :
4.4mm
Number of Pot per Package :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Pin Count :
14
Resistance (Ohms) :
50k
Control Interface :
Serial SPI
Operating Supply Voltage :
5V
Taper Type :
Linear
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Type :
Single
Radiation Hardening :
No
Number of Circuits :
2
Max Supply Voltage :
5.5 V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of Positions :
128
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Resistance Law :
Linear
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
14
Terminal Pitch :
0.65mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Total Resistance :
50000Ohm
Number of Terminations :
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Screening Level :
Extended
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Height :
0.9 mm
Taper :
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
MCP4231
Resistance :
50kOhm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Status :
Active
Length :
5mm
Termination Style :
SMD/SMT
Base Part Number :
MCP4231
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Seated Height-Max :
1.2 mm
Mount :
Power Supplies :
1.8/5 V
Microchip
Terminal Position :
Dual
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Brand :
Number of Functions :
1
Temperature Grade :
Automotive
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Max Operating Temperature :
125 °C
Supply Voltage :
5V
Interface :
SPI
yes
Number of Terminals :
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Mounting Style :
PCB Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Nominal Supply Current :
1mA
Operating Supply Current :
0.55 mA
Power Supply Type :
Single
Qualification :
AEC-Q100
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Elements :
Supplier Package :
TSSOP
Configuration :
Potentiometer
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Taps :
129
Min Operating Temperature :
-40 °C
Features :
Series :
Memory Type :
Volatile
Subcategory :
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Min Supply Voltage :
1.8 V
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MCP4231T-503E/ST
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4231T-503E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.2 kHz, Number of Pins:14, Number of Terminations:14, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MCP4231, Operating Temperature:-40°C~125°C, MCP4231T-503E/ST pinout, MCP4231T-503E/ST datasheet PDF, MCP4231T-503E/ST amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4231T-503E/ST ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.