MCP4132-503E/P
Mfr.Part #
MCP4132-503E/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 8DIP
Length :
10.16mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Supply Voltage :
5V
Package :
Tube
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Features :
Height :
4.953mm
REACH SVHC :
No SVHC
Configuration :
Rheostat
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Nominal Supply Current :
1mA
Total Resistance :
50000Ohm
Termination Style :
Through Hole
Supplier Package :
PDIP
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Seated Height-Max :
5.334 mm
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Base Product Number :
MCP4132
Terminal Pitch :
2.54mm
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Packaging :
Tube
Resistance Tolerance-Max :
20%
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supplier Device Package :
8-PDIP
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
No
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Resistance (Ohms) :
50k
Base Part Number :
MCP4132
Supply Voltage :
5V
Tolerance :
±20%
Taper :
Number of Elements :
Bandwidth :
0.2 kHz
Width :
7.112mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package Shape :
RECTANGULAR
Operating Supply Current :
0.55 mA
Resistance :
50kOhm
Min Supply Voltage :
1.8 V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Datasheets
MCP4132-503E/P
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4132-503E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:MCP4132, Bandwidth:0.2 kHz, Number of Pins:8, MCP4132-503E/P pinout, MCP4132-503E/P datasheet PDF, MCP4132-503E/P amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4132-503E/P ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.