MCP4131-104E/SN
Mfr.Part #
MCP4131-104E/SN
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC DGTL POT 100KOHM 129TAP 8SOIC
Stock
560
In Stock :
560
Resistance Tolerance-Max :
20%
Total Resistance :
100000Ohm
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Termination Style :
SMD/SMT
Nominal Supply Current :
1mA
Terminal Pitch :
1.27 mm
Height :
1.25mm
Supply Voltage :
5V
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Supplier Device Package :
8-SOIC
RoHS :
Details
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Tolerance :
±20%
Seated Height-Max :
1.75 mm
Width :
3.9mm
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Package :
SOIC N
Resistance :
100kOhm
Base Product Number :
MCP4131
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Supply Current :
0.55 mA
Resistance (Ohms) :
100k
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
yes
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Subcategory :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Bandwidth :
0.1 kHz
Operating Supply Voltage :
5V