MCLA1608V2-2R7-R
Mfr.Part #
MCLA1608V2-2R7-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 2.7NH 500MA 120MOHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Current Rating (Amps) :
500 mA
Tolerance :
±0.3nH
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Inductance :
2.7 nH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Product :
RF Inductors
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Type :
Multilayer
Features :
Series :
MCLA1608V2
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Termination Style :
SMD/SMT
Q @ Freq :
10 @ 100MHz
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Datasheets
MCLA1608V2-2R7-R
Eaton-Electronics Division MCLA1608V2-2R7-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD