MCLA1005V2-1R8-R
Mfr.Part #
MCLA1005V2-1R8-R
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
FIXED IND 1.8NH 300MA 120MOHM SM
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
300 mA
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.3nH
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Inductance :
1.8 nH
Series :
MCLA1005V2
Datasheets
MCLA1005V2-1R8-R
Eaton-Electronics Division MCLA1005V2-1R8-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD