MCLA1608V2-2R2-R
Mfr.Part #
MCLA1608V2-2R2-R
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 2.2NH 500MA 100MOHM SM
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Inductance :
2.2 nH
Material - Core :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount
Product Length :
1.6 mm
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Series :
MCLA1608V2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Self Resonant Frequency :
Tolerance :
±0.3nH
Product Width :
0.8 mm
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Inductance Tolerance :
0.3
Datasheets
MCLA1608V2-2R2-R
Eaton-Electronics Division MCLA1608V2-2R2-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD