MCLA1608V2-1R0-R
Mfr.Part #
MCLA1608V2-1R0-R
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 1NH 500MA 50 MOHM SMD
Stock
350
In Stock :
350
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Current Rating (Amps) :
500 mA
Ratings :
AEC-Q200
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Self Resonant Frequency :
10000
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Product Length :
1.6 mm
Tolerance :
±0.3nH
Supplier Device Package :
0603
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Tolerance :
0.3
Features :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current - Saturation (Isat) :
Package :
Digi-Reel?
Series :
MCLA1608V2
Product Width :
0.8 mm
Product Status :
Active
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance :
1 nH
Datasheets
MCLA1608V2-1R0-R
Eaton-Electronics Division MCLA1608V2-1R0-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD